22 Ekim 2021 Cuma
Ana Sayfa / Quiz / METİN TÜRLERİ

METİN TÜRLERİ

0%

-Ayberk Tığraklı'ya-

Osmanlı aile ve konak hayatını bütün ayrıntıları ile anlatan “İbrahim Efendi Konağı” adlı roman, dönemine göre akıcı bir üslupla ve güzel bir Türkçe ile yazılmıştır. Yazar bu eserde okuyucularını Osmanlının son akşamına götürür. Dönemin Türkçesinin bütün zenginliğini yansıtan bu roman, son dönem Osmanlı tarihini renkli sahnelerle canlandırıyor.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

Doğru! Yanlış!

Aferin Ayberk.

-Mehmet Göçmen'e-

Ey benim namlı, şerefli, sadık emirlerim! İyi bilirsiniz ki üstünde durduğumuz şu memleket ve maliki olduğumuz devlet, nice zorlu savaşlar sonunda ecdadımız tarafından kazanılmış ve sonunda bize nasip olmuştur. Bugün sizlere derim ki: “Canını feda etmeyen âşık, vuslata nail olamaz.”

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Mehmet.

-Gökçe Gül'e-

İtfaiye görevlileri merdivenle Cem’i ve kedisini kurtardılar. Cem, itfaiye merdiveninin ucundaki kutuya hayran kaldı. Onu lunaparktaki çarpışan arabalara benzetti. Ama bu, uçan bir arabaydı. Cem’in korkusu gitmişti. Uçan bir arabadan aşağıyı seyretmek çok güzeldi. Aşağıdaki kalabalığı gördü. Herkes kendisine bakıyordu.

Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

Doğru! Yanlış!

Aferin Gökçe.

-Elvan YILDIZ'a-

Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir şiirden alınmış olabilir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Elvan.

-Ceren ÖZDEMİR'e-

Birçok yaylaya ev sahipliği yapan Giresun, tarihî mekânları ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası, kıyının biraz ilerisinde. Adaya gidip Karadeniz Bölgesi’ne bir de karşıdan bakmalısınız. Anıt mezar, tarihî saray kalıntıları, mağaralar, surlar ve taş kabartmaları barındıran Giresun Kalesi de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Giresun Müzesi, Bedrama Kalesi, tarihî Hacı Mikdat Camisi, koruma altına alınmış Giresun evleri, insanı tarihin farklı dönemlerine götürüyor.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Ceren.

-Almina BÖREK'e-

Aşağıdaki metinlerden hangisi bir hikâyeden alınmıştır?

Doğru! Yanlış!

Aferin Almina.

-Selin GÜNEŞ'e-

İnsan 5 yaşına gelmeden anlıyor açlığın öldürdüğünü, soğuğun dondurduğunu, ateşin yaktığını. Sevgisizliğin insanın canını acıttığını... Duyguları, nesneleri, kişileri, çevresini tanıyor. Her şey ona çok büyük görünüyor: ev, masa, anne, baba...10’una gelmeden oyunla, sayılarla, harflerle tanışıyor. Dünyanın evde, okulda kendisine anlatılandan da büyük olduğunun farkına varıyor.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Selin.

-Sıla ARABACIGÜLÜ'ne-

Kardeşinizi seviyor musunuz? Bu da soru mu, diyorsunuz. Kardeşini kim sevmez ki?.. Peki, kardeşinizin hayatınızdaki yeri ile ilgili hiç düşündünüz mü? Kardeşiniz; aynı anne babayı, aynı çatıyı, aynı yemeği paylaştığınız ilk arkadaşınız. Onun değerini bilin. Hayat, sevinçleri ve sevgileri paylaştıkça güzel! Kardeşler de bu paylaşımları yapabildiğimiz en önemli kişiler.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Sıla.

-Sahra Nur ÖZCAN'a-

Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?

Doğru! Yanlış!

Aferin Sahra.

-Taylan KARABOĞA'ya-

Hayatla temel bağlarımızdan biri olan dil, bilindiği gibi insanlar arasındaki iletişimi sağlayan ve pek çok tanımı olan bir anlatım aracıdır. Bebekler, dil gelişimi ve öğrenimine donanımlı olarak doğarlar. Dünyaya geldikleri andan itibaren de insan sesini, insan sesleri içerisinde de annelerinin seslerini ayırt edebilirler. Yaradılış gereği, bir eksiklik olmadığı sürece, bütün çocukların fiziksel ve dilsel gelişiminde belli bir düzen vardır.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Taylan.

-Mustafa YELKEN'e-

Üçüncü sınıfta okuyordum. Bir bahar günüydü. Arkadaşlarımızın çiğdem toplamaya gittiğini duymuştuk. Biz de gitmeye karar verdik. Ormanda çiğdem çoktu. Bu yüzden cumartesi günü ormana gitmeliydik. Hasan’la sözleşip cumartesi günü erkenden buluştuk. Karabaş’ı da yanımıza aldık. Akşama kadar çiğdem topladık. Çiğdemleri topraktan çıkarıp onların yumrularını yemek çok güzeldi! O günü hiç unutamıyorum.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Mustafa.

-Muhammed AKÇA'ya-

Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?

Doğru! Yanlış!

Aferin Muhammed

-Mesut SERT'e-

Mektupta hitaptan sonra, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi konur?

Doğru! Yanlış!

Aferin Mesut

-Binnur ÖZGEZER'e-

Aşağıdakilerden hangisi düşünce yazısı değildir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Binnur.

-Güngör YAKAR'a-

“Topal Durmuş’un oğlu Mustafa, tuza gidiyordu. İstasyon yanında mola verdi. Eşeğini ağaçların altına bıraktı. Kendisi parmaklığın iç yanına geçti. Belini ağaca dayadı, kuşağından ekmeğini çıkardı. Sanki burası bir çayırlık, bu demiryolu da bir akarsu imiş gibi bakıp yemeğe başladı.

Bu paragraf, aşağıdaki yazı türlerinden hangisinin giriş paragrafı olabilir?

Doğru! Yanlış!

Aferin Güngör.

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

GEÇMİŞ LGS SINAVLARI

Devamını oku bağlantısından ilerleyerek dosyalarını indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir