Salı , Mayıs 21 2019
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ / SORUMLULUK / NİLGÜN ALTÜRK

SORUMLULUK / NİLGÜN ALTÜRK

Bize sorumluluk verilmelidir. Aile bireylerinden her birinin bir sorumluluğu vardır. Bu bize verilen sorumluluklar yaşımızın ve gücümüzün yettiği kadar uygun ve diğer işleri aksatmadan bize verilen işleri yapabiliriz.

Peki gelelim bu sorumlulukların neler olması gerektiğine ve neden verilmesi gerektiğine. Neden bize sorumluluk verilmesi gerekir, sorusuna yanıtım şudur: Bir bireyin  tek başına ayakta kalması için onun çocukluğundan gençliğine kadar küçük küçük sorumluluklar verip onun temelini atmalıyız. Bazen bu çocukların temelini oluştururken verdiğimiz sorumluluklar onun yaşına uygun olmalıdır ki çocuk kolaylıkla bu işi yapabilsin. İlk başlarda zorlanabilir ama sonrasında ise ona küçük yardımlar edip onun o işi başarmasını sağlayabiliriz.

Çocuklara verilmesi gereken bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar çocuğun küçük yaştan başlayıp büyüyünceye kadar üzerine eklenmelidir. Eğer çocuğunuz bu sorumlulukları yapmak istemiyorsa onu ödüller ile bu işi yapmaları için onları teşvik edebiliriz.

Bu çocuklara verilmesi gereken bazı temel sorumluluklara değinelim. Örneğin çocuk küçük yaştayken dağıttıkları oyuncakları toplamaları ve kendi kıyafetlerini kendisi giymesi gerekmektedir. Bence en önemli ve en etkili sorumluluk ise şudur: çocuğunuz eğer siz bir işle uğraşırken o da o işi yapmasına izin vermeliyiz. Mesela siz sarma sarıyorsunuz ve o da onu yapmak istiyor. Çirkin sarsa bile onu bozmayın ki kendi güveni olsun.

Her çocuğa sorumluluk verilmesi lazımdır. Ebeveynler sorumluluk vererek çocukların temelini oluşturabilirler.

Nilgün ALTÜRK – 7/G

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi

Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi
Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi'nin ortaklaşa çalışmalarıdır.

Bu habere de bakabilirsiniz.

BİR ANI YAZALIM / ASLI ÇUHADAROĞLU

Pikniğe gitmek için amcamlarla birkaç gün önceden anlaşmıştık. Piknik için aldığımız arsaya gidecektik. Orayı çok merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir