Çarşamba , Ekim 23 2019
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ / ÇANAKKALE / CERENSU KILIÇ

ÇANAKKALE / CERENSU KILIÇ

Bütün dünyanın dediği gibi ‘’Çanakkale Geçilmez, Vatan Bölünmez’’. Askerlerimizin canı pahasına  koruduğu Çanakkale Boğazı, 18 Mart 1915 yılında kadın, erkek, çocuk demeden savunuldu ve bu bir ‘’Kahramanlık Destanı’’ olarak yazıldı.

1. Dünya Savaşı’nın en önemli bölgelerinden biri Çanakkale Boğazı’ydı. Askerlerimiz İngilizlerin ve Fransızların Çanakkale'den geçeceğini öğrendiklerinde tedbir amaçlı boğaza mayın döşediler. Bu tedbir İngilizleri ve Fransızları geri çekmeyi başardı. Mustafa Kemal ATATÜRK,  "Ben size taaruzu değil ölmeyi emrediyorum’’ sözüyle askerlere daha çok güç verdi. Askerlerimiz Çanakkale Savaşı'nı kazanmak için çok büyük şeylere katlanıp kazandıklar. Mesela, askerlerimizin ayaklarına giyecekleri ayakkabı olmadığından çuval bağlayıp o tozlu, taşlı topraklara bata çıka savaştılar ve 18 Mart 1915 tarihinde Şanlı Mustafa Kemal ATATÜRK ve milletimiz sayesinde Çanakkale Boğazı düşmanlardan temizlendi. İşte böyle fedakar bir ülkeyiz.

Son söz olarak şehitlerimize ve ATATÜRK’e söz veriyorum ki o semalarda dalgalanan Ay-Yıldızlı bayrağımızı kimse yere indiremeyecek. O hep masmavi göklerde dalgalanmaya devam edecek.

Cerensu KILIÇ – 7/M

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi

Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi
Buca Ortaokulu Türkçe Zümresi'nin ortaklaşa çalışmalarıdır.

Bu habere de bakabilirsiniz.

BİR ANI YAZALIM / ASLI ÇUHADAROĞLU

Pikniğe gitmek için amcamlarla birkaç gün önceden anlaşmıştık. Piknik için aldığımız arsaya gidecektik. Orayı çok merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir